کابینت ۱۳۹۷-۷-۳۰ ۱۶:۲۷:۰۱ +۰۳:۳۰
damondecor.ir
damondecor.ir
damondecor.ir

همه چیز درباره کابینت آشپزخانه

آشپزخانه های امروزی فضایی مرتبط با پذیرایی و هال هستند که در دید مستقیم مهمان ها قرار دارند. طراحی و دکوراسیون فضای آشپزخانه نشان دهنده سبک دکوراسیون داخلی است. طریقه چیدمان لوازم پر کاربرد در آشپزخانه، بستگی به نحوه جایگذاری و چیدمان کابینت آشپزخانه دارد. طراحی کابینت آشپزخانه مهم ترین سهم را در زیبایی و دیزاین فضای آشپزخانه داشته و فضای پذیرایی را تحت تاثیر قرار می دهد. هماهنگی دکوراسیون آشپزخانه با دیگر فضاهای داخلی مهم ترین اصل در دکوراسیون مدرن و لوکس است. دکوراتیوهای داخلی توجه زیادی به فضاسازی در آشپزخانه با متریال مناسب دارند. کابینت های آشپزخانه علاوه بر زیبایی باید کاربردی باشند. فراموش نکنید کابینت های آشپزخانه همچون مجسمه های تزئینی نیستند و می بایست به لحاظ فضا و کاربرد، به بهترین شکل طراحی شده باشند. استفاده حداکثری از فضای موجود در آشپزخانه با طراحی کابینت به سادگی امکان پذیر است.

کابینت آشپزخانه چیست؟

انواع کابینت آشپزخانه با طرح، رنگ و متریال مختلف تولید شده که همگی کاربرد مشابهی دارند. به بیانی ساده جعبه های چوبی یا فلزی برای نگهداری ظروف را کابینت آشپزخانه گویند. به این ترتیب همه طرح های مختلف کابینت، اعم از کابینت های ساده قدیمی و کابینت های مدرن و هایگلاس همگی جهت نگهداری ظروف در آشپزخانه، کارایی یکسانی دارند. صرف نظر از قیمت کابینت، طرح، رنگ و جنس کابینت، همه انواع کابینت از اجزای یکسانی تشکیل شده اند. اصلی ترین اجزای هر کابینت آشپزخانه عبارتند از:

  • بدنه کابینت
  • درب کابینت
  • صفحه کابینت

جنس بدنه کابینت آشپزخانه در دوام و کیفیت آن تاثیر دارد.انواع کابینت استاندارد دارای بدنه مرغوب و صفحه کابینت محکم و با دوام هستند. بدنه اصلی کابینت آشپزخانه توسط لولا به درب کابینت متصل می شود. درب کابینت اصلی ترین بخشی است که به خوبی دیده می شود. طرح و رنگ بندی درب باید شکیل و در تناسب کامل با دیگر اجزای دکوراتیو در آشپزخانه باشد. صفحه کابینت بخشی است که ظروف روی آن قرار می گیرند و می بایست دارای مقاومت بالا و استحکام خوبی باشد. ضد رطوبت بودن صفحه کابینت و مقاومت در برابر گرما، امتیازی است که بر کیفیت صفحه کابینت اضافه می کند. وجود خط و خش و شیار روی صفحه کابینت، ظاهر آن را زشت و نازیبا نشان داده و به لحاظ بهداشتی نیز مشکلاتی را ایجاد می کند. انتخاب درست اجزای کابینت آشپزخانه در زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه تاثیر مستقیم دارد.

انواع کابینت آشپزخانه

برای ساخت کابینت های آشپزخانه از متریال مختلفی استفاده می شود که هر کدام کارایی و ظاهری متفاوت دارند. انواع کابینت می توانند ظاهر آشپزخانه را دگرگون کرده و فضایی متفاوت را ایجاد کنند. آشپزخانه مرکز هر خانه است و در اغلب اوقات تنها مکانی است که اعضای خانواده در کنار یکدیگر جمع می شوند. نشستن سر میز غذا در آشپزخانه و گپ و گفت خانوادگی، منظره ای آشنا برای همه خانواده های ایرانی است. بدیهی است دکوراسیون این فضا بیش از سایر قسمت های خانه دارای اهمیت است. القای احساس صفا و صمیمیت در محیط آشپزخانه، نیاز به دقت در جزئیات و اجرای صحیح دکوراسیون فضای آشپزخانه دارد. بهترین کفپوش ها، گران ترین وسایل برقی، مدرن ترین لوازم پخت و پز در کنار یک کابینت آشپزخانه شکیل نمود پیدا می کنند. بدون کابینت های بزرگ و جادار همه تلاش ها برای مرتب کردن آشپزخانه، بی نتیجه خواهد شد.

کابینت آشپزخانه تمام فلزی

کابینت های فلزی از قدیمی ترین اجزای آشپزخانه ها هستند که در گذشته بسیار مورد توجه قرار داشتند. انواع کابینت تمام فلزی آشپزخانه مناسب مطبخ های قدیمی هستند و جایگاه مناسبی در دکوراسیون آشپزخانه های اپن و لوکس ندارند. امروزه استفاده از کابینت های فلزی به طور کلی منسوخ نشده است و هنوز هم در برخی موارد به دلیل صرفه جویی در بودجه، کابینت آشپزخانه فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.

کابینت های فلزی به هنگام باز و بسته کردن، صدای زیادی ایجاد کرده و موجب آزار ساکنین می شوند. از طرفی در اثر استفاده، انواع کابینت فلزی در اثر رطوبت دچار زنگ زدگی، ریزش رنگ و خوردگی می شوند که چندان خوشایند نیست. هزینه رنگ آمیزی سالانه کابینت آشپزخانه فلزی، بهایی است که ناچار به پرداخت آن هستیم. با تمام معایب مطرح شده، کابینت های فلزی هنوز طرفدارانی دارند. قیمت ارزان تر کابینت آشپزخانه فلزی از مهم ترین ویژگی هایی است که منجر به انتخاب آن در برخی موارد می شود.

کابینت آشپزخانه تمام چوبی

چوب ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی و طراحی آشپزخانه دارند. بسیاری از منازل قدیمی به طور کامل با چوب کار شده اند که زیبایی خیره کننده ای دارند. چوب ها احساس صمیمت و گرمای محیط را بیشتر کرده و همیشه از اجزای ثابت و محبوب در دکوراسیون داخلی بوده اند. بدون تردید کابینت های تمام چوب آشپزخانه از نفیس ترین موارد در دکوراسیون فضای آشپزخانه هستند که حس  حال عجیبی را در این محیط ایجاد می کنند. جذابیت و زیبایی کابینت های چوبی غیر قابل وصف بوده و به واقع خیره کننده است. با تمام این اوصاف این روزها استفاده از کابینت آشپزخانه تمام چوب، چندان مرسوم نیست و اغلب از دیگر متریال در ساخت و اجرای کابینت آشپزخانه استفاده می شود. دو عامل اصلی، طولانی بودن زمان ساخت و قیمت بالای کابینت چوبی موجب شده تا کمتر کسی تمایل به سفارش کابینت تمام چوب داشته باشد.

کابینت آشپزخانه MDF

ام دی اف نوعی فراورده چوبی است که با چگالی متوسط و به روش خشک تولید می شود. تخته های ام دی اف در ساخت انواع دکوراسیون چوبی، مبلمان، تختخواب، بوفه، کتابخانه و کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. ام دی اف از تحت فشار قرار گرفتن خرده های الیاف چوب تولید شده و این روزها کاربرد وسیعی در دکوراسیون داخلی منازل پیدا کرده است. انواع ام دی اف به خوبی با سایر عناصر طراحی هماهنگی دارد و موجب زیبایی دکوراسیون می شود. ام دی اف در ضخامت و چگالی متفاوتی تولید می شود و قابلیت سنباده زنی، ماشین خوری ، ابزارکاری و شکل پذیری را نیز دارد. گرچه MDF از فراورده های چوبی محسوب می شود ولی بسیاری از معایب چوب را ندارد. تخته های ام دی اف در مقابل رطوبت و فشارمقاومت خوبی دارند. ام دی اف کاربردی ترین متریال برای ساخت کابینت آشپزخانه است.

انواع کابینت آشپزخانه از جنس ام دی اف و روکش های مختلف روانه بازار شده که مناسب آشپزخانه های کوچک و بزرگ هستند. کابینت های‌گلاس (High Gloss)از شیک ترین و زیباترین نوع کابینت آشپزخانه است که سطح براق و تنوع رنگی بالایی دارد. جنس کابینت هایگلاس، ام دی اف با چگالی متوسط است که با روکش خیره کننده ای پوشش داده شده و در دکوراسیون داخلی آشپزخانه های مدرن، کاربرد گسترده ای دارد. این روکش براق نه تنها زیبایی ام دی اف را چند برابر کرده بلکه موجب سهولت پاکیزگی و نظافت آسان کابینت نیز شده است. به این ترتیب دور از ذهن نیست که کابینت هایگلاس روزی جایگزین ام دی اف های ساده شود. انواع طرح و رنگ کابینت هایگلاس در هر متر، قیمت بالاتری از کابینت آشپزخانه MDF دارند که صد البته بسیار منطقی است. روکش براق و ضد خش هایگلاس موجب افزایش قیمت این متریال شده.

کابینت آشپزخانه پی وی سی (PVC)

پی وی سی (PVC) یکی از موادی است که در ساخت انواع کابینت آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. مواد پی وی سی در دسته مواد پلاستیکی جای می گیرند و در ورق هایی با ضخامت 1.5 تا 2 سانتی متر برای ساخت کابینت آشپزخانه تولید می شوند. ورق های پی وی سی اغلب تک رنگ بوده و به صورت رنگ سفید موجود می باشد. در برخی اوقات بدنه کابینت و صفحه کابینت به طور کامل با ورق پی وی طراحی و اجرا می شود. بیشترین کاربرد ورق های پی وی سی در کابینت سازی، ساخت بدنه سینک ظرفشویی و قسمت پشت آبچکان است. حتی در صورتی که کابینت چوبی، ام دی اف و یا هایگلاس سفارش داده شود، حتما قسمت سینک ظرفشویی و کابینت زیر آن با ورق پی وی سی کار شده است. کابینت آشپزخانه پی وی سی (PVC) ضد آب و ضد حشرات و موریانه است.

با توجه به ضد آب بودن این متریال، استفاده از پی وی سی برای ساخت کامل همه قسمت های کابینت آشپزخانه چندان متداول نیست. دو علت رایج برای عدم استفاده از پی وی سی در ساخت کامل کابینت آشپزخانه وجود دارد. نخست اینکه طرح پی وی سی ساده و اغلب سفید رنگ است و هماهنگی خوبی با دکوراسیون فضای آشپزخانه ندارد. پی وی سی های رنگی به صورت محدود و به ندرت تولید شده و در بخری منازل استفاده می شوند. دومین و اصلی ترین علت عدم فراگیری پی وی سی در ساخت کابینت آشپزخانه، قیمت بالای ورق پی وی سی در مقایسه با موارد مشابه است. کابینت آشپزخانه تمام پی وی سی مقرون به صرفه نیست و به صورت گسترده به کار گرفته نمی شود. به طور معمول استفاده از ورق های ام دی اف با روکش پی وی سی در ساخت کابینت آشپزخانه بیشتر رواج دارد.

کابینت های لاکچری

کابینت آشپزخانه با طرح های سلطنتی و کلاسیک از زیباترین طرح ها برای دکوراسیون فضای آشپزخانه هستند که از جنس چوب طبیعی ساخته می شوند. در ساخت کابینت های لاکچری، طرح های شلوغ و زیادی روی چوب کار می شود. هزینه طراحی و اجرای کابینت های لاکچری بسیار زیاد است و برای منازل مقرون به صرفه نیست. کابینت ممبران و کابینت های چوبی از انواع کابینت های لاکچری و بسیار گران قیمت هستند که دارای طرح های متنوع و زیبایی می باشند. در کابینت ممبران با استفاده از دستگاه CNC برش ها و طرح ها زده می شود که از طراحی دستی مقرون به صرفه تر است. کابینت اصلی ترین وسیله در آشپزخانه و حتی کل منزل است و می بایست با متریال مقاوم و با دوام کار شود.

در حال حاضر اغلب کابینت های آشپزخانه از جنس ام دی اف با روکش ملامینه دکوراسیون شده اند و گاهی برای کاهش هزینه های ساخت و اجرای کابینت آشپزخانه، بدنه اصلی از فلز و تنها درب کابینت ها از ام دی اف ساخته می شود. شاید بتوان گفت دوران کابینت های تمام فلزی به سر رسیده است.

تجهیزات درب کابینت آشپزخانه

انواع دستگیره، لولا، جک و بازشوها برای درب کابینت و کشوها استفاده می شوند که گاهی در معرض دید قرار دارند. انتخاب این تجهیزات به جهت زیبایی و کارایی حائز اهمیت است. جزئی ترین موارد می بایست در دکوراسیون آشپزخانه مورد توجه قرار گیرد تا هماهنگی کامل بین اجزا برقرار شود.

تجهیزات کابینت فلزی

متداول ترین وسیله ای که روی درب کابینت فلزی نصب می شود، دستگیره های فلزی ساده استوانه ای شکل است. باز و بسته کردن درب کابینت آشپزخانه فلزی به کمک همین دستگیره های ساده و ارزان قیمت انجام می شود. با کشیدن دستگیره، سیلندر فنری رها شده و درب باز خواهد شد.

کابینت های کشویی

کشوها می توانند خرده ریزهای زیادی را در خود جای داده و نظم بیشتری را در فضایی کوچک ایجاد کنند. کابینت های کشویی روی دو ردیف شیار قرار دارند و با حرکت روی شیار، کشو باز و بسته می شود. همین مکانیزم ساده برای انواع کابینت آشپزخانه و کشوها به کار گرفته می شود.

کابینت آشپزخانه عمود بازشو

اغلب درب های کابینت ها به سمت چپ یا راست و با حرکت افقی باز و بسته می شوند. استفاده از درب های عمود بازشو در موارد خاص و محدود، انجام می شود. درب های عمود بازشو به سمت بالا باز می شوند. به طور معمول درب های بزرگ کابینت های چوبی و ام دی اف به صورت عمودی باز می شود. این درب ها برای کابینت بالای بخش آبچکان کاربرد بیشتری دارند. یک جک و پایه نگهدارنده بسیار قوی وظیفه بالا نگهداشتن درب را دارد. برای باز کردن درب کافیست کمی درب را کشیده و با بالا هل دهید. بستن درب عمود باز شو نیز با کمی فشار روی دستگیره قابل انجام است. فشار موجب خم شدن جک و بسته شدن درب خواهد شد.

پیستون های هیدرولیکی

سیستم  پیستون های هیدرولیکی در درب باز کن ها و درب عقبی برخی از خودروها نیز به کار گرفته می شود. استفاده از پیستون هیدرولیکی برای درب کابینت آشپزخانه موجب می شود تا درب ها به آرامی بسته شوند. در واقع برای بستن درب کابینت با پیستون هیدرولیکی نیازی به اعمال فشار نیست و درب با سرعت کمی خود به خود بسته خواهد شد. دو پیستون در قسمت بالا و پایین درب کابینت وظیفه بستن درب ها را بر عهده دارد.

درب باز کن های مخفی کابینت آشپزخانه

لولای اروپایی یا درب بازکن مخفی از تجهیزات کابینت آشپزخانه مدرن است که در حالت عادی در معرض دید قرار ندارد.  مکانیزم باز کردن درب کابینت با لولای مخفی به این صورت است که درب داخل کابینت ست شده و لولاها از بیرون قابل دید نیستند. این درب بازکن ها برای درب های بزرگ جلویی به کار برده می شوند.

کابینت های بدون دستگیره

در طراحی کابینت های مدرن اثری از دستگیره های معمول وجود ندارد و به اصطلاح از سیستم  کابینت بدون دستگیره  استفاده شده است. برای باز و بسته کردن درب های کابینت نیازی به گرفتن دستگیره و یا تجهیزات مشابه نیست. مگنت هایی در قسمت بالایی و فرو رفتگی های کناری کابینت نصب شده که وظیفه باز و بسته کردن درب کابینت آشپزخانه را بر عهده دارد. فرورفتگی های کناری برای باز کردن درب کابینت هستند و مگنت ها نیز می توانند درب را به حالت اولیه و بسته بازگردانند. جنس مگنت ها و قدرت کشش آن‌ها بیشترین تاثیر را در کیفیت باز و بسته شدن درب کابینت ایفا می کند. درب کابینت به طور مداوم روزانه چندین بار باز و بسته می شود و می بایست دارای مگنت های قوی  پر قدرت باشد.

مکانیزم باز شدن اتوماتیک

تجهیزات کابینت آشپزخانه مدرن در همه قسمت های کابینت قابل اجرا و استفاده است. در طراحی کابینت و سطح زباله زیر کابینتی می توان درب اتوماتیک را دید. درب اتوماتیک سطل زباله در طراحی کابینت آشپزخانه ایده ای است که به منجر به بهداشت بیشتر در فضای آشپزخانه می شود.

انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه کوچک

داشتن آشپزخانه ای زیبا با کابینت های جادار، آرزوی همه خانم هاست. یکی از معیارهای اصلی زیبایی در دکوراسیون، رنگ بندی و هارمونی رنگی لوازم منزل است. انتخاب جنس مناسب کابینت تا حدود زیادی بستگی به بودجه و توان مالی دارد ولی انتخاب رنگ کاملا سلیقه ای است. انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه بسیار دشوارتر از چیزی است که تصور می کنید. رنگ ها با خود احساس را منتقل می کنند و روی تصورات ذهنی از محیط، تاثیر می گذارند. لذا ضروری است که نهایت دقت در انتخاب کابینت های خوشرنگ و چشم نواز داشته باشید. انواع کابینت فلزی، کابینت چوبی، کابینت های ام دی اف مات و براق دارای قابلیت رنگ پذیری و انتخاب رنگ را دارند. رنگ کابینت به آن جان می بخشد و این وسیله کارامد را دوست داشتنی تر می کند. فراموش نکنید دکوراسیون آشپزخانه اصلی ترین بخش از دکوراسیون داخلی مدرن است.

رنگ های خاص کابینت در آشپزخانه قدیمی

آشپزخانه های کوچک و قدیمی را می توان با طراحی کابینت، به فضایی زنده و لوکس تبدیل کرد. از جادوی رنگ ها در دکوراسیون آشپزخانه های قدیمی استفاده کنید. از رنگ های خاص برای کابینت آشپزخانه و فضاسازی های متفاوت کمک بگیرید. انتخاب رنگ سال برای کابینت آشپزخانه کمی جسورانه است ولی قطعا جلوه خاصی به آشپزخانه می دهد. از تغییر استقبال کنید و رنگ های مد روز را در لوازم آشپزخانه و درب کابینت ها به خوبی استفاده کنید.

رنگ روشن برای کابینت آشپزخانه

منظور از رنگ روشن، رنگ سفید یا کرم رنگ نیست. طیف گسترده ای از رنگ های روشن در چرخه رنگ وجود دارد که می تواند با هر دکوراسیونی هماهنگی داشته باشد. محدودیتی در استفاده از رنگ برای دیزاین آشپزخانه وجود ندارد. رنگ های روشن فضای آشپزخانه را پاکیزه، روشن و شادتر نشان می دهند. با توجه به رنگ وسایل بزرگ مثل یخچال فریزر و لباسشویی می توانید یک رنگ روشن ملایم را برای کابینت آشپزخانه انتخاب کنید. این شیوه طراحی به ویژه برای آشپزخانه های کوچک و تاریک، پیشنهاد می شود. سبز روشن، صدفی، آبی روشن، صورتی ملایم و رنگ های مشابه موجب بزرگتر دیده شدن فضای کوچک می شوند.

کابینت آشپزخانه با رنگ های خنثی

رنگ های خنثی در چرخه رنگ هماهنگی خوبی با انواع دکوراسیون داخلی دارند. در یک آشپزخانه کوچک و شلوغ می بایست ترفندهای ویژه ای را به کار گرفت. تضاد رنگی لوازم آشپزخانه با کابینت ها ایده ای عملی است که جذابیت های بصری زیادی را ایجاد می کند. با انتخاب امی دی اف براق با رنگ خاکستری می توانید فضای کوچک و محدود را بزرگ‌تر و پر نورتر نشان دهید.

رنگ های خوشمزه برای کابینت آشپزخانه

تحقیقات نشان دهنده تاثیر شگفت انگیز رنگ ها روی مرکز اشتها در مغز است. به بیانی ساده رنگ ها می توانند اشتها را کم و یا زیاد کنند. قرار دادن میز ناهارخوری در آشپزخانه و غذا خوردن به همراه خانواده یکی از منداول کارها در منازل است. با انتخاب رنگ قرمز برای کابینت آشپزخانه می توانید شاهد افزایش اشتها و خوردن همه غذاهای طبخ شده باشید. اگر از رژیم غذایی پیروی می کنید و مایلید تا اشتهای کاذب و پرخوری را مهار کنید، رنگ آبی برای کابینت آشپزخانه را امتحان کنید.

دو طراحی شیک در اجرای کابینت آشپزخانه

طراح کابینت با توجه به ابعاد و شکل فضا می تواند طراحی های گوناگونی را برای نصب و اجرای کابینت آشپزخانه لحاظ کند. انتخاب طرح چیدمان کابینت ها تاثیر زیادی در استفاده بهینه از فضای آشپزخانه دارد. بدیهی است هر فضای کوچکی در آشپزخانه می بایست به بهترین شکلی مورد استفاده قرار گیرد لذا اتلاف فضا حتی در حد ناچیز نیز قابل چشم پوشی نیست. دو نوع متداول از طراحی چیدمان کابینت در آشپزخانه های مدرن بیشتر استفاده می شوند که عبارتند از:

طراحی U شکل

یکی از زیباترین طراحی ها برای نصب کابینت، طراحی U شکل است. در این طراحی نصاب قسمت های مختلف کابینت را به صورت U شکل چیدمان می کند. در این طراحی مدرن، امکان جایگذاری وسایل آشپزخانه به صورت اصولی وجود دارد. اجرای مثلث کار در این طراحی موجب ایمنی بیشتر در فضای آشپزخانه می شود. یخچال فریزر، اجاق گاز و سینک ظرفشویی سه جزء مهم در آشپزخانه هستند که می بایست با شکل فرضی مثلث در بین کابینت ها جایگذاری شوند. کابینت آشپزخانه U شکل در آشپزخانه هایی با طول بیش از 3 متر اپن به خوبی قابل اجرا می باشد. جنس بدنه کابینت محدودیتی در اجرای این طرح ایجاد نمی کند. به طور معمول انواع کابینت آشپزخانه ام دی اف مات و براق برای طراحی U شکل مناسب تر هستند. این طراحی هماهنگی کامل با فضای هال و پذیرایی دارد.

طراحی جزیره ای شکل

این روزها برای طراحی کابینت آشپزخانه های مدرن و لوکس از طراحی کابینت جزیره ای استفاده می شود. در آشپزخانه هایی که عرض اپن بیش از 4 متر باشد می توان کابینت جزیره ای را اجرا کرد. کابینت جزیره ای با استفاده از تجهیزات و یراق آلات مناسب می تواند زیبایی دکوراسیون آشپزخانه را چند برابر کند. مرکز آشپزخانه فضایی است که برای اجرای کابینت استفاده می شود. در این طراحی میز ناهارخوری آشپزخانه حذف خواهد شد و کابینت های زمینی کناری نیز دیده نمی شوند.

توصیه می شود درطراحی کابینت آشپزخانه نیم نگاهی نیز به فضای پذیرایی داشته باشید. بدون در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی نمی توان آشپزخانه ای شیک و مدرن را طراحی کرد.