کابینت ممبران ۱۳۹۷-۹-۱۴ ۱۵:۴۴:۲۷ +۰۳:۳۰

بیش از 50 مدل کابینت ممبران

مطمئنا شما نیز هر بار که وارد آشپزخانه خود وارد میشوید با کابینت های دوست داشتنی و بسیار زیبای خود روبرو خواهید شد. کابینت ها امروزه علاوه بر اینکه میتوانند کمک کنند تا وسایل مورد نیاز خود را در محفظه ای نگهداری کنید به عنوان بخش اصلی زیبایی و دکور آشپزخانه نیز شناخته می شوند. همانطور که مشخص است در نظر داریم در این مقاله در رابطه با کابینت ها صحبت کنیم اما در نظر داریم تا در ابتدا یک تاریخچه بسیار مختصری در رابطه با کابینت برای شما شرح دهیم.

مطمئنا این مسئله برای شما نیز میتواند جالب باشد که کابینت یک واژه فرانسویست که در ابتدا cabane  به معنای انبار مخفی و رفته رفته در سال 1540 میلادی به کلمه cabinet تغییر یافت. و در زبان فارسی نیز به معنای گنجه می باشد. مطمئنا در ایران باستان و حتی در زمان های نه چندان دور این واژه در فرهنگ لغت ایرانیان کاربردی نداشت و مردم تنها از واژه گنجه برای معرفی آنها استفاده می کردند و در این گنجه ها از ظروف و آذوقه های خود نگه داری می کردند. نمای سنتی گنجه های آن زمان هم کارکرد مورد استفاده خود را داشت و هم سبکی از نمای ایرانی را نشان میداد. اما با گذشت زمان این گنجه ها جای خود را به کابینت های کلاسیک ( سنتی) دادند. کابینت هایی از جنس چوب که زیبایی چشم گیری داشتند و جنس چوب این کابینت ها، گرما بخش محفل آشپزخانه ها شده بودند. اما امروزه از زمانی که در علم پیشرفت های زیادی حاصل شده و اختراعات شگفت انگیزی از خود به جای گذاشته باعث شده است تا هر چیزی به شکل بهتری در بیاید و لازم به ذکر است که این تکنولوژی در صنعت چوب و فلز نیز راه پیدا کرده است. مطمئنا میدانید که در سال های گذشته مردم به جای استفاده از کابینت های چوبی، کابینت های فلزی استفاده می کردند اما از زمانی که در علم پیشرفت های قابل ملاحظه ای صورت گرفته تغییرات زیادی حاصل شده و این تغییرات به مرور در طراحی دکوراسیون و اجرای کابینت های ام دی اف مات و براق و… گسترش داده شده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه های CNC, کار بر روی وسایل سخت مانند چوب و فلز و … راحت تر از گذشته شده است. کابینت ممبران محصولی نیز جدید حاصل تولید همین دستگاه بوده که از حکاکی این دستگاه بر روی ام دی اف ساخته شده است. در ادامه بیشتر به آن میپردازیم.

کابینت ممبران

همانطور که گفته شد کابینت ممبران یکی از محصولات دستگاه CNC می باشد که بر روی ورق MDF به وجود می آید. اگر بخواهیم کابینت ممبران را معرفی کنیم باید بگوییم که کابینت ممبران در اصل نام متریال و یا به اصطلاح چوبی است که درب ها و نمای ظاهری کابینت آشپزخانه از آن ساخته شده است. ممبران همان ام دی اف است که با ماشین های سی ان سی بر روی آن طرح های مختلفی تراشیده می شود و بعد یک روکش از نوع پی وی سی ضد آب روی آن می نشیند و به اصلاح ممبران می شوند. به همین دلیل به آن کابینت ممبران یا کابینت وکیوم گفته می شود. کابینت های ممبران و در واقع متریال ممبران , برای ساخت کابینت های سبک کلاسیک و بیشتر نئوکلاسیک (کلاسیک مدرن) استفاده می شود، با این تفاوت که به جای استفاده از چوب طبیعی از چوب صنعتی و نوعی روکش طرح چوب استفاده میشود. از طرفی دیگران معمولا در کابینت های ممبران، جزئیات و نقش های تزئینی به نسبت کابینت های کلاسیک های چوبی کمتر در نظر گرفته میشود. درب های کابینت ممبران میتوانند طرح های مختلفی چه از نظر نوع قاب های دور دربها و چه از نظر طرح و نقش و بافت خود روکش درب داشته باشند، این خصیصه در مورد تاج بالای کابینت، ستون، سر ستون وغیره که از جنس ممبران هست نیز امکان پذیر است.

همانطور که گفته شد کابینت کلاسیک ممبران نوع مصنوعی کابینت کلاسیک چوبی می باشد که با هزینه ای بسیار پایین تر نسبت به کابینت تمام چوب در بازار عرضه می گردند در واقع وجود این نوع کابینت ها برای قشر متوسط جامعه تولید و عرضه شده است که توان خرید کابینت های لوکس را نیز داشته باشند. کابینت ممبران یا کابینت پرس وکیوم یکی از محبوب ترین کابینت های امروز بازار ایران است، که به مرور آشنایی با آن بیشتر می شود، ولی هنوز مخاطبان زیادی با این نوع کابینت آشپزخانه آشنایی ندارد. در رابطه با ویژگی های کابینت ممبران توضیحاتی زیادی ارائه شد اما باید بدانید که مهترین ویژگی کابینت ممبران این است که دست مشتری کاملا باز است و او می تواند رنگ و طرح و بافت نما و درب، ستون، سر ستون و تاج کابینت را انتخاب و سپس دقیقا همان ها برای مشتری تولید شود. الگوی تولید ممبران در دنیا بیشتر برای پاسخگویی به تولید کابینت سبک نئوکلاسیک (کلاسیک مدرن) تولید شده است و البته در ایران به دلیل تمایل به کابینت کلاسیک، ممبران در تولید این نوع هم سبک استفاده می شود.

کابینت ممبران سفید

در طی سال های گذشته اگر دقت کرده باشید بسیاری از طراحان دکوراسیون ترجیح داده اند از رنگ های سفید در خانه هایشان استفاده کنند. آنها بر این عقیده هستند که رنگ سفید یکی از قدرتمندترین رنگ ها برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می آید. رنگ سفید بستری است برای خود نمایی بقیه رنگ ها ، این رنگ به سایر رنگ ها اجازه میدهد خود را به نمایش بگذارند و به چشم بیایند و همه ی این ها در کنار هم فضایی خلاقانه را برای شما فراهم می آورند که از بودن در آن لذت می برید.

شاید کابینت کلاسیک ممبران به رنگ سفید نیز به همین دلیل جزو محبوب ترین نوع کابینت های ممبران محسوب می شود. رنگ سفید به تزئینات و حکاکی ها این اجازه را می دهد که بیشتر خودنمایی کرده و بیشتر به چشم بیایند. علاوه بر تمامی نکاتی که در رابطه با آن گفته شد نکته ی بسیار مهم و جالب دیگری نیز وجود دارد که همواره تاکید می کند که کابینت های سفید رنگ می توانند آشپزخانه شما را بزرگ تر جلوه بدهند. در ضمن مطمئن باشید که رنگ سفید به شما اجازه نمی دهد که از تزئینات زیاد این نوع کابینت ها خسته شوید. این کابینت ها زیبایی اشپزخانه تان را دو چندان می کنند. و مطمئن باشید هنگامی که از یراق آلات طلایی در آن بکار برده باشید می توانید بودن در یک اشپزخانه سلطنتی را تجربه کنید.

کابینت ممبران سیاه

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، بی شک رنگ مشکی اولین رنگی نیست که به ذهن می رسد، معمولا استفاده از رنگ های روشن و کابینت هایی با رنگهای ملایم به شکلی کلیشه ای در طراحی ها به کار می روند و اما مشکی! این رنگ عمیق دوست داشتنی می تواند تاثیری متفاوت را در فضای داخلی خانه ی شما ایجاد کند. آنچه در طراحی با رنگ های تیره بسیار حایز اهمیت است، نورپردازی فضاست، نورپردازی و همچنین ورود نور طبیعی در فضای داخلی آشپزخانه می تواند تاثیر بسزایی در تعادل بصری و رنگی محیط داشته باشد. اما در رابطه با کابینت ممبران و بکار بردن رنگ سیاه در طراحی ساخت کابینت های آشپزخانه باید بگوییم که اگر فکر می کنید که با حضور رنگ سیاه آشپزخانه تان تیره می شود و جو آن سنگین می شود ما به شما می گوییم که حکاکی های روی بدنه کابینت های ممبران این سنگینی را می شکنند و باعث می شود تا جذابیت اشپزخانه تان دو چندان شود. خوب است این نکته را هم بدانید که میزان حکاکی روی این کابینت ها کاملا به سلیقه شما مربوط است و به دلخواه شما می تواند کم و زیاد شود.

مرحله ی روکش کردن کابینت ممبران

وقتی صحبت از کابینت ممبران می شود همه میخواهیم بدانید که عملیات انجام ساخت آنها چگونه است. همه میدانیم که کابینت ممبران نوعی حکاکی بر روی MDF می باشد. از همین رو در این قسمت در نظر داریم توضیحاتی در زیینه نحوه ساخت و روکش کردن آنها در اختیار شما قرار دهیم.

1- مرحله ی اولی که در حین ساخت کابینت ممبران وجود دارد این است که در ابتدا باید سطح کار کاملا تمیز شده و هیچ گونه گرد و خاکی بر روی روکش ها باقی نمانده باشد از همین رو در تمیز کردن آن نهایت دقت را بکار ببرید. جنس روکش ها از نوعی PVC پی وی سی ساخته شده است. تنوع رنگی بسیار زیادی دارد. تا چند سال پیش فقط این نوع روکش ها به صورت مات بود ولی به تازگی روکش های براق هم به کار زیاد شده است.

2- پس از پایان کار باید با پیسوله روی سطح را به چسب اغشته کنید. در این قسمت باید توجه داشته باشید که سطح کار نباید در محیط گرد و خاک باشد، چرا که باعث کاهش کیفیت کار می گردد.

3- در مرحله ی بعدی باید قطعه را در داخل دستگاه پرس وکیوم بگذارید و دقت داشته باشید که دستگاه در حین انجام کار با مشکل روبرو نشود همچنین باید بدانید که کار اصلی این دستگاه ایجاد خلا و حرارت روکش با استفاده از چسب بر روی قطعه می باشد. در واقع قطعات آغشته به چسب را در دستگاه چیدمان می کنند و روکش را روی قطعات می کشند و درب دستگاه بسته می شود و روکش توسط گیره نگه داشته می شود و از بالا توسط  المنت داغ می شود و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر از زیر توسط یک پمپ قوی روکش کشیده می شود و روی ام دی اف چسبانده می شود. از همین رو است که به این جنس کابینت ها وکیوم گفته می شود چون روکش با پمپ وکیوم به ام دی اف چسبانده می شود.

4- همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که محیط کار ، تنظیمات دستگاه پرس وکیوم , نوع چسب و یا حتی نوع طرح و نحوه اجرای CNC روی چوب از جمله عواملی هستند که باعث کاهش کیفیت درب های تولیدی می شوند از همین رو در حین ساخت باید نهایت دقت را بکار ببرید تا به نتیجه دلخواه برسید و کابینتی زیبا برای متقاضیان آماده کنید.

نکته ی دیگری که در رابطه با کابینت ممبران باید به آن اشاره کنیم این است که شما به راحتی می توانید پس از پایان کار دستگاه CNC  به جای روکش پرس وکیوم، درب ها را رنگ نموده تا به آن چیزی که مشتری تشخیص داده برسید. مزیت رنگ کاری این است که اگر یکی از درب ها پس از مدتی آسیب ببیند قابل ترمیم است. درضمن مشکل کنده شدن روکش پی وی سی را نخواهد داشت که عملیات رنگ پس از CNC کاری هم قابل اجراست.